четвер, 19 грудня 2013 р.

Холодне сяйво зореутворення

Перше світло нової потужної камери на APEX

Новий прилад із назвою ArTeMiS успішно встановлено на APEX (Atacama Pathfinder Experiment). APEX є 12 м радіотелескопом, розташованим високо у пустелі Атакама, який працює на міліметрових та субміліметрових довжинах хвиль, котрі між ІЧ-світлом та радіодіапазоном, надаючи астрономам цінні можливості для глибшого проникнення у Всесвіт. Нова камера вже надала чудове зображення туманності "Котяча Лапка".
ArTeMiS [1] - це нова ширококутна камера для субміліметрових хвиль, котра буде важливим доповненням до комплекту приладів APEX і дасть змогу проводити іще глибші та докладніші спостереження. Приймальна частина ArTeMIS із нового покоління більше схожа на ПЗЗ-камеру, ніж на попередні детектори. Тепер ширококутні мапи неба будуть робитись швидше та матимуть набагато більшу кількість пікселів.
Пуско-налагоджувальна група [2], котра встановлювала ArTeMIS, "воювала" із надзвичайними погодними умовами, щоб завершити свою роботу, бо дуже сильний снігопад майже засипав споруду центру управління APEX. За допомогою співробітників Центру технічної підтримки ALMA та APEX, уникаючи кучугур, група перевезла по тимчасовій дорозі скрині із ArTeMIS до місця їх призначення, де змогла зібрати прилад, приєднати кріостат та все це остаточно встановити.
Щоб випробувати прилад, групі довелось чекати на дуже суху погоду, оскільки світло субміліметрових хвиль, на котрих спостерігає ArTeMiS, дуже сильно поглинається водяною парою в земній атмосфері. Однак, цей час прийшов і тестові спостереження були успішно проведені. Після них та прийому камери в роботу, ArTéMiS було використано для деяких наукових проектів. Одним із спостережуваних об’єктів був регіон зореутворення NGC 6334, або ж туманність "Котяча Лапка", що у південному сузір’ї Скорпіона. Нова світлина значно якісніша від ранніх зображень даної ділянки неба, одержаних за допомогою APEX.
Наразі випробування ArTeMiS завершене і камера повернеться у Сакле (Франція) для встановлення в прилад додаткових приймачів. Всі причетні особи дуже задоволені результатами пробних спостережень, котрі є чудовою винагородою за багато років важкої праці і які не могли бути досягнуті без допомоги та підтримки співробітників APEX.

Примітки

[1] Скорочення ArTeMiS означає: "Architectures de bolomètres pour des Télescopes à grand champ de vue dans le domaine sub-Millimétrique au Sol" (Болометричні решітки приймачів для ширококутних субміліметрових наземних телескопів).
[2] Пуско-налагоджувальна група від CEA у складі Philippe André, Laurent Clerc, Cyrille Delisle, Eric Doumayrou, Didier Dubreuil, Pascal Gallais, Yannick Le Pennec, Michel Lortholary, Jérôme Martignac, Vincent Revéret, Louis Rodriquez, Michel Talvard та François Visticot.

Детальніше

APEX є співробітництвом між Інститутом Радіоастрономії ім. Макса Планка (MPIfR), Космічною обсерваторією Онсали (OSO) та ESO. Експлуатацію телескопа APEX на плато Чахнантор доручено ESO.
Європейська Південна Обсерваторія - це передова міжурядова астрономічна організація в Європі та найбільш продуктивна астрономічна обсерваторія світу. Її підтримує 15 країн: Австрія, Бельгія, Бразилія, Чеська Республіка, Данія, Франція, Фінляндія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Сполучене Королівство. ESO здійснює ініціативну програму, зосереджену на проектуванні, будівництві та експлуатації потужних наземних спостережних об'єктів, що дозволяє астрономам робити важливі наукові відкриття. ESO також відіграє провідну роль у сприянні та організації співробітництва в астрономічних дослідженнях. ESO працює на трьох унікальних, світового класу обсерваторіях в Чилі: Ла Сілла, Паранал і Чахнантор. На горі Паранал, в ESO працює Дуже Великий Телескоп - найбільш передова в світі астрономічна обсерваторія видимого діапазону та VISTA - найбільший оглядовий телескоп в світі. ESO є європейським партнером просунутого астрономічного радіотелескопу ALMA, найбільшого існуючого астрономічного проекту. В даний час, ESO планує 39 метровий Європейський Надзвичайно Великий Телескоп E-ELT (оптичний та ближній ІЧ діапазони), який стане "найбільшим у світі оком у небо".

Посилання

Контакти

Oleg Maliy
NGO Zaporozhye Astronomical Club Altair
Zaporozhye, Ukraine
Телефон: +380 67 1371070
Email: eson-ukraine@eso.org

Michel Talvard
Project Manager for ArTeMiS / CEA
Saclay, France
Телефон: +33 1 6908 8352
Email: michel.talvard@cea.fr

Carlos De Breuck
ESO APEX Project Manager
Garching, Germany
Телефон: +49 89 3200 6613
Email: cdebreuc@eso.org

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Телефон: +49 89 3200 6655
Стільниковий: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Переклад прес-релізу ESO eso1341.

Джерело: ESO Ukraine        

 

Немає коментарів:

Дописати коментар